Satu Mare a câştigat titlul de Capitala Earth Hour 2014

Azi, 15 aprilie 2014, s-a desemnat oraşul câştigător al competiţiei „Capitala Earth Hour”. Dintre cele 13 oraşe participante, Satu Mare s-a dovedit a fi oraşul care s-a remarcat prin acţiuni variate, originale şi cu un impact major în societate, câştigând astfel titlul de „Capitala Earth Hour 2014”.

Oraşul nostru a fost înscris în competiţie de către voluntarii asociaţiei non-guvernamentale ACT 4 U, coordonaţi de Bianca Durkovics. De asemenea, asociaţia ACT 4 U a coordonat echipa locală de campanie formată din Colegiul Naţional Doamna Stanca, Colegiul Naţional “Ioan Slavici”, Colegiul Naţional “Mihai Eminescu”, Colegiul Tehnic “Eliza Zamfirescu”, Liceul Teologic Ortodox “Nicolae Steinhardt”, SamStudia, Consiliul Judeţean al Elevilor Satu Mare şi Primăria Municipiului Satu Mare.

Evenimentele prin care oraşul nostru s-a dovedit a fi demn de titlul Capitala Earth Hour sunt acţiunile de plantare de copaci,campania de reciclare „Think smart! Recycle!” prin care tinerii au adunat 565 de kg de deșeuri de tip electrocasnice, PET-uri și hârtie, atelierul de confecţionare obiecte din materiale reciclabile „Mâini dibace în slujba pământului”, realizarea unei machete a Oraşului Perfect (un Satu Mare ecologic, nepoluat) de către elevii Colegiului Naţional “Ioan Slavici”, experimentul „Vulcanul chimic” prin care s-au prezentat consecinţele erupţiilor vulcanilor, vizita la uzina de apă cu ocazia Zilei Internaţionale a Apei, campania de promovare a mesajelor Earth Hour de Ziua Fericirii „Think green and be happy!”, concursul de proiecte „Sănătate într-un oraş eco”.

De asemenea, creativitatea şi originalitatea tinerilor a fost pusă la încercare prin intermediul concursului de desene pe tema conservării mediului înconjurător, aceştia având totodată ocazia să-şi manifeste latura artistică prin realizarea de obiecte de artă din materiale reciclabile şi prin crearea unei expoziţii de fotografie intitulată „Apa, sursă a vieţii pe pământ” şi a unei expoziţii de picturi pe sticlă cu teme eco.   Pasionaţii de modă nu au fost uitaţi de fel, deoarece parada costumelor eco „Ţinută, modă şi atitudine eco” şi realizarea coafurilor din materiale reciclabile „Primăvara asta se poartă Verdele!” le-a dat ocazia să le arate tuturor că pasiunea lor poate fi un factor esenţial în protejarea mediului.

În cadrul lunii Earth Hour au avut loc diverse campanii de informare a publicului, precum seminarul de informare în şcoli cu privire la importanţa conservării mediului, concepera şi distribuirea de materiale informative în cadrul proiectului „Informaţi şi implicaţi” şi editarea unui număr admirabil al newsletterului din Colegiul Naţional „Ioan Slavici” dedicat Earth Hour şi acţiunilor de economisire a apei şi energiei, prezentări pe teme de mediu „Legendele naturii”  şi proiecţii de film pe tema încalzirii globale.

Ziua de 29 martie s-a făcut remarcată prin poveştile la lumina lumânărilor din cafeneaua The Line, printr-un flashmob cu mascota Panda, prin stingerea luminilor între orele 20:30-21:30 şi prin lansările de lampioane. De asemenea, recitalul acustic al trupei Synergy şi al Carinei  Badea a jucat un rol important în crearea unei atmosfere plăcute.

Satu Mare a dat dovadă de creativitate, implicare şi  persevernţă, reuşind să organizeze 27 de acţiuni într-un timp record de numai 9 zile, la care se mai adaugă evenimentele din decursul zilei de 29 martie.

happy wheels

Distribuie și ajută-ne să ajungem la cât mai mulți tineri!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *